Bliska przestrzeń
Zapraszamy do udziału w projekcie „Bliska przestrzeń”, który ma na celu wzmocnienie procesów konsultacji społecznych w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 50 tyś. mieszkańców w zakresie planowania przestrzennego poprzez przekazanie grantów na prowadzenie pogłębionych konsultacji społecznych takich dokumentów jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy. Wsparcie kierowanie jest do gmin położonych na terenie Polski zachodniej, południowej oraz centralnej m.in. dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego. Wsparcie zostanie udzielone 20 gminom wybranym do udziału w projekcie. Bezpośrednim rezultatem projektu ma być wsparcie pogłębionych procesów konsultacji w 20 gminach oraz udział pracowników gmin w szkoleniach podnoszących wiedzę z zakresu planowania przestrzennego.
W ramach projektu gmina otrzymuje:
- wsparcie w zakresie zaplanowania i prowadzenia procesów konsultacji społecznych zapewniających aktywny udział mieszkańców. Pomoc jest realizowana przez doświadczonych specjalistów z zakresu konsultacji społecznych i planowania przestrzennego. Zakres i formy konsultacji mogą być dostosowane do ograniczeń związanych z COVID – 19,
- przekazanie grantów finansowych na prowadzenie procesów konsultacji społecznych,
- możliwość udziału w szkoleniach poszerzających wiedzę w obszarze planowania przestrzeni i wymianę doświadczeń pomiędzy gminami biorącymi udział w projekcie
Wsparcie procesów konsultacji może być kierowane na dwóch etapach procedury planistycznej:
- etap I okres pomiędzy przyjęciem przez gminę uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a przekazaniem sporządzonego projektu do opiniowania przez właściwą komisję urbanistyczno-architektoniczną. Wsparcie dotyczące I etapu zostanie udzielone co najmniej 15 gminom wybranym do udziału w projekcie,
- lub etap II okres pomiędzy wyłożeniem projektu miejscowego planu lub studium gminy do publicznego wglądu, a przekazaniem przygotowanego do uchwalenia projektu planu miejscowego lub studium gminy pod obrady Rady Gminy.
Gmina może otrzymać grant m.in. na:
- przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach (prasa, Internet, media społecznościowe) w różnorodnych formach,
- organizację stoiska informacyjnego, wydanie materiałów informacyjnych: plakatów, ulotek, broszur, banerów itd.,
- prowadzenie badań ankietowych,
- wynajęcie sal, poczęstunek,
- prowadzenie spotkań, warsztatów
- materiały warsztatowe, makiety, plansze, zdjęcia,
- opracowanie raportu z konsultacji,
- zakup sprzętu do prowadzenia konsultacji, m. in. rzutnik, ekran, laptop,
- wynagrodzenie osób zaangażowanych w prowadzenie konsultacji,
- dostosowanie zakresu i form konsultacji do ograniczeń związanych z COVID-19,
- inne uzgodnione z Grantodawcą.
Wysokość przyznanej kwoty szacowana jest na etapie opracowania Indywidulanych Planów Konsultacji, przy uwzględnieniu zaplanowanej liczby technik konsultacji, skali działań i potrzeb grupy docelowej. Preferowane są techniki umożliwiające aktywny udział mieszkańców, organizacji i innych podmiotów działających na terenie gminy. Z grantu nie można finansować sporządzania planu miejscowego lub studium gminy, w tym w zakresie ich ustawowo obligatoryjnego opiniowania i uzgadniania.
Maksymalna wysokość grantu na prowadzenie procesów konsultacji to 24 tyś. zł. Zainteresowane gminy prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do udziału w projekcie, który jest dostępny poniżej na stronie projektu. Po wypełnieniu zgłoszenia odbywa się spotkanie informacyjne w Urzędzie Gminy/Miasta w trakcie którego, gmina zostaje zapoznana z projektem, ustalany jest zakres konsultacji. Gminy kwalifikowane są do projektu na podstawie formularza aplikacyjnego. Grantodawca zapewnia pomoc w zaplanowaniu procesów konsultacji oraz ich prowadzeniu. Prosimy zapoznać się z zaproszeniem do udziału w projekcie, formularzem zgłoszeniowym oraz procedurą rekrutacji.
Gminy wyłonione do udziału w projekcie:
Informujemy, że w ramach realizacji projektu pn. “Bliska przestrzeń” zostały wyłonione następujące gminy, które otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe na prowadzenia procesów konsultacji społecznych zapewniających aktywny udział mieszkańców w zakresie planowania przestrzennego: gmina Niegosławice, Miłkowice, Legnickie Pole, Udanin, Lądek Zdrój, Gromadka, Niechlów, Męcinka, Krotoszyce, Prochowice, Paszowice, Wojcieszów, Olszyna, Przeworno, Strzelin, Międzybórz, Borów, Lewin Kłodzki.
Harmonogram udzielania wsparcia szkoleniowego:
- Seminarium szkoleniowe z zakresu najnowszych i istotnych zagadnień związanych z planowaniem przestrzeni i konsultacjami społecznymi na poziomie gminy zrealizowano w 2020 roku.
- Seminarium szkoleniowe z zakresu najnowszych i istotnych zagadnień związanych z planowaniem przestrzeni i konsultacjami społecznymi na poziomie gminy zrealizowano w 2021 roku.
- Seminarium szkoleniowe z zakresu najnowszych i istotnych zagadnień związanych z planowaniem przestrzeni i konsultacjami społecznymi na poziomie gminy w 2022 roku. Termin realizacji 15.12.2022r. w godzinach 09.00-15.00 oraz konsultacje indywidualne. Miejsce szkolenia: On – line na platformie zoom. Szkolenie dla uczestników projektu Bliska Przestrzeń.
Kontakt w sprawie projektu:
Irena Krukowska-Szopa
tel. 600 276 829
e-mail: krukowska@zielonaakcja.pl
Maciej Zawierucha
tel. 606 571 682
e-mail: zawierucha@zielonaakcja.pl
Partner Projektu:
Biuro Urbanistyczne „Ecoland”
Marek Wiland
tel. 601 740 224
e-mail: mwiland@wp.pl