• Polub nas na Facebooku!
  • (76) 862 94 30
  • al. Orła Białego 2, Legnica
Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja"
  • Aktualności
  • Projekty
    • W realizacji
    • Zrealizowane
    • Mapa inicjatyw
  • Oferta
  • Fundacja
    • Zespół
    • Dokumenty
    • Archiwum
  • Zamówienia publiczne
  • Baza wiedzy
    • Nasze publikacje
    • Nasze inicjatywy
  • Kontakt
Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja"

Seniorzy – aktywni obywatele swoich gmin

Strona główna Projekty Zrealizowane Seniorzy – aktywni obywatele swoich gmin

Wzmocnienie udziału społeczności lokalnych w decyzjach dotyczących adaptacji do zmian klimatu

Od maja 2019 Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” realizuje projekt skierowany do seniorów z obszaru regionu legnickiego.

Projekt ma na celu wzrost aktywności obywatelskiej i społecznej seniorów oraz tworzenie warunków do powołania Gminnych Rad Seniorów. Zaplanowano następujące działania: przygotowanie liderów seniorów jako rzeczników środowisk seniorów poprzez udział w cyklu szkoleń podnoszących kompetencje z zakresu aktywizacji seniorów, współpracy z samorządem oraz zakładania Rad Seniorów. W celu aktywizacji i integracji seniorów, liderzy zorganizują i przeprowadzą inicjatywy w przestrzeni swoich gmin i miejscowości. Zostaną również przeprowadzone warsztaty wspomagające powołanie Rady Seniorów w jednej z wybranych gmin. Zostanie także zorganizowana konferencja podsumowująca projekt. Projekt  obejmuje seniorów z  gmin Legnickie Pole-Miłkowice, Chojnów, Rudna, Wisznia.

Partnerami projektu jest Stowarzyszenie Propago oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Godzięcin.
Projekt jest finansowany ze środków FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

fio_las
Do pobrania

Czemu służą Rady Seniorów (.docx)

Przykładowy statut Rady Seniorów (.docx)

Konferencja podsumowująca projekt w Legnicy

Dnia 11.12 2019 r w Legnicy została zorganizowana konferencja podsumowująca projekt pn. „Seniorzy aktywni obywatele swoich gmin – dobre praktyki inicjatyw senioralnych oraz inspiracje dla Rad Seniorów”.

Podczas konferencji odbyły się wykłady i prezentacje: „Rady seniorów – od teorii do działania”,  prezentacje z inicjatyw realizowanych w terenie, dyskusje w grupach nad najważniejszymi  wyzwaniami dla samorządów w lokalnej polityce senioralnej, prezentacje informacji zebranych w ramach ankietyzacji seniorów.

Szkolenie_2_1
Szkolenie_2_2
Szkolenie_2_3
Inicjatywy senioralne w przestrzeni gmin

W ramach projektu „Seniorzy – aktywni obywatele swoich gmin” realizowane są inicjatywy senioralne w przestrzeni gmin lub też inicjatywy mające na celu zebranie przekazów najstarszych mieszkańców i kultywowanie dziedzictwa kulturowego pokoleń, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie światowej. Zaplanowano przeprowadzenie 6 różnych inicjatyw na terenie gmin: Legnickie Pole-Miłkowice, Chojnów, Rudna, Wisznia.

Seniorzy po przeprowadzeniu warsztatów planowania w formie kawiarenek senioralnych oraz spacerów badawczych podjęli decyzje jakie inicjatyw chcą realizować. Wszystkie pomysły zostały dokładnie omówione oraz zaplanowane w taki sposób, aby zaangażować jak największa grupę seniorów oraz wyjść naprzeciw potrzebom lokalnego środowiska:

  • Miłkowice – zagospodarowanie zielonego placyku przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu
  • Raczkowa – zielona strefa przy świetlicy wiejskiej
  • Okmiany – zielony zakątek przy przystanku autobusowym
  • Osetnica – zielone zagospodarowanie miejsca przy wiejskim kościółku
  • Rudna – zielona ławeczka przy żłobku
  • Wisznia – przygotowanie i wydanie kalendarza o tradycjach kultywowanych przez seniorów.
Szkoleniu z wizytą studyjną w regionie Jeleniej Góry

Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w szkoleniu wraz z wizytą studyjną , która odbędzie się w regionie Jeleniej Góry   w dniach 4-5- 6 lipca 2019 r.

Wyjazd seniorów zaplanowany jest w czwartek – szczegóły prześlemy pocztą. Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji z zakresu aktywizacji seniorów, współpracy z samorządem oraz warsztaty motywacyjne dla liderów seniorów. W trakcie szkolenia zaplanowano prezentację inicjatyw i aktywności seniorów z rejonu Jeleniej Góry oraz wizytę w Chrośnicy – wiosce Barwnych wątków. Szkolenie jest  bezpłatne, realizowane w ramach projektu „Seniorzy aktywni obywatele swoich gmin”.

Prosimy o potwierdzenie swojego udziału do dnia 2 czerwca i kontakt z biurem Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”: Agnieszka Burghardt agnieszka.burghardt@zielonaakcja.pl, Irena Krukowska-Szopa

Szkolenie_1
Szkolenie_2
Szkolenie_3
Szkolenie_4
Dobre praktyki inicjatyw senioralnych

Przedstawiamy Państwu przykłady działań  jakich podjęli się seniorzy Dolnego Śląska  chcący aktywnie uczestniczyć w życiu swoich gmin, wpływać  na ich  funkcjonalność i atrakcyjność. Wykazując zaangażowanie, dobrą organizację , pomysłowość i chęci do pracy, seniorzy  stworzyli miejsca służące im do wspólnych spotkań na świeżym powietrzu,  są przykładem atrakcyjnego zagospodarowania zielonego terenu czy też dają świadectwo pielęgnowania tradycji oraz spuścizny danego regionu.

Pierwszym etapem każdego pomysłu były „warsztaty planowania” czyli omawianie i uzgadnianie jakiego rodzaju inicjatywa jest pożądana.  Odbywały się one w tzw. „Kawiarenkach Senioralnych” prowadzonych przez liderów seniorów oraz podczas spacerów badawczych, na których ustalano jaki teren wymaga zaopiekowania, renowacji, wprowadzenia zmian czy upiększenia. Każda z grup seniorów musiała opisać swój pomysł w formie scenariusza inicjatywy: opisać miejsce, zaplanować działania i koszty. Scenariusz był podstawą do realizacji pomysłów. Pomysły były wspierane przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”

Czar ogniska w Sędzisławiu

W Sędzisławie ( gmina Lubawka ) brakowało starszym osobom miejsca do integracji, relaksu w otoczeniu przyrody, biesiadowania. Postanowili wystąpić do gminy o zgodę na stworzenie miejsca na ognisko wraz z ustawieniem ławek. Następnie wysypali teren gryzem, zamontowali kosze na śmieci a wokół nasadzili kwiaty i krzewy. Teraz regularnie spotykają się na pieczeniu kiełbasek i rozmowach.

Sedzislaw 1
Sedzislaw 2
Zielony Klomb w Lubawce

Inicjatywą podjętą w Lubawce było utworzenie klombu w Parku przy ul. Jana Pawła II. Po wcześniejszym narysowaniu  projektu „ Ukwieconego Kącika Seniora”, wybraniu potrzebnych materiałów i sadzonek, seniorzy zabrali się do pracy. Przy przygotowaniu gruntu, ułożeniu kostki brukowej okalającej klomb pomagali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lubawce. Każdy uczestnik miał swoje zadanie. Teraz gotowy klomb cieszy oczy mieszkańców i jest atrakcyjną ozdobą parku.

lubawka
lubawka3
Raczkowa – zielona strefa przy świetlicy wiejskiej

W Raczkowej (gmina Legnickie Pole) seniorzy zagospodarowali i upiększyli teren przy świetlicy wiejskiej. Postawili pergole, dwie  skrzynie na zioła i kwiaty, nawieźli urodzajną ziemię pod krzewy  a całość, ograniczona kostką brukową została wysypana ozdobnym kamieniem.

Raczkowa 1
Raczkowa 2
Raczkowa 3
Miłkowice – zagospodarowanie zielonego placyku przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu

Miłkowice (gmina Miłkowice) to wieś  kolejarska. Niegdyś większość mieszkańców  zatrudniona była w Kolei Państwowej i po dziś dzień tradycje kolejarzy są tu mocno pielęgnowane. Na obszarze Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu , mieszkańcy  chcąc podkreślić charakter swojej miejscowości,  postawili tablicę nawiązującą swoją tematyką do peronu dworca miłkowickiego. Teren wokół tablicy oraz przylegający do ośrodka wysadzono ozdobną trawą, krzewami i iglakami oraz wyłożono kamieniem ozdobnym. W prace  zaangażowali się zarówno seniorzy jak i młodsi mieszkańcy miejscowości. Miejsce, o którym mowa, położone  w centrum miejscowości, odnowione, uporządkowane i estetyczne stało się piękną wizytówką Miłkowic.

MIlkowice 1
MIlkowice 2
MIlkowice 3
Rudna – zielona ławeczka przy żłobku

W miejscowości Rudna ( gmina Rudna ) ogólnie brakowało przestrzeni, gdzie seniorzy mogliby w zaciszu, wśród zieleni posiedzieć na ławeczce, spotkać się i odpocząć. Na miejsce działań wybrali dawną łąkę, tuż przy rzece Rudniczanka . Pod drzewami dającymi cień zamontowali dwie ławeczki, posadzili pachnące krzewy lawendy, byliny i kwiaty. Teraz mogą spokojnie czekać na wnuki uczęszczające do pobliskiego przedszkola.

Seniorzy z Okmian postanowili uporządkować zaniedbany, porośnięty chwastami teren wokół wiaty przystanku autobusowego oraz postawili tablicę informacyjną przy rosnącej tam lipie, będącej pomnikiem przyrody.

Rudna 5
Rudna 4
Rudna 3
Rudna 2
Rudna 1
Osetnica – zielone zagospodarowanie miejsca przy wiejskim kościółku

W Osetnicy zaopiekowano się  pomnikiem ofiar I Wojny Światowej, który stoi przy kościele, niedaleko cmentarza. Seniorzy wysprzątali teren, nawieźli świeżą ziemię wokół. Nasadzono krzewy, byliny i zioła  a  ogrodzenie pomalowano farbą.

Wisznia – przygotowanie i wydanie kalendarza o tradycjach kultywowanych przez seniorów

Przykładem „dobrej praktyki” w Wiszni Małej jest kalendarz ze zdjęciami mieszkańców wspominających obchody ważnych wydarzeń całorocznych tj. Noc Świętojańską, kulig, dożynki, przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Kalendarz jest uwiecznieniem tego, co razem osiągnęli, przeżyli, co zapamiętali. Podczas realizacji był czas na wspomnienia ,nawiązywanie nowych znajomości, wzmacnianie poczucia przynależności  i pielęgnowania tradycji swojej wsi.

Wisznia

Polecane wpisy

Szkolenie w ramach projektu “PROADAPT – POGRANICZE PRZYJAZNE KLIMATOWI – Wspomaganie decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu” “

Szkolenie w ramach projektu “PROADAPT – POGRANICZE PRZYJAZNE KLIMATOWI – Wspomaganie decyzji w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmiany klimatu” “

Serdecznie zapraszamy na SZKOLENIE realizowane w ramach projektu „PROADAPT –...
Raport z projektu Seniorzy dla Klimatu 2024

Raport z projektu Seniorzy dla Klimatu 2024

Do pobrania: Seniorzy dla Klimatu 2024 RAPORT „Projekt dofinansowany ze...
Broszura z projektu Seniorzy dla Klimatu 2024

Broszura z projektu Seniorzy dla Klimatu 2024

Do pobrania: Seniorzy dla Klimatu 2024 BROSZURA „Projekt dofinansowany ze...
Razem dla dobrego klimatu

Razem dla dobrego klimatu

Numer projektu: PLSN.01.01-IP.01-0001/24 Tytuł projektu: Razem dla Dobrego Klimatu – działania...
Szkolne inicjatywy dla dobrego klimatu

Szkolne inicjatywy dla dobrego klimatu

W 2025 roku Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” rozpocznie realizację 3...
zielona-akcja-logo-2
Nawigacja
  • Aktualności
  • Projekty
    • W realizacji
    • Zrealizowane
    • Mapa inicjatyw
  • Oferta
  • Fundacja
    • Zespół
    • Dokumenty
    • Archiwum
  • Zamówienia publiczne
  • Baza wiedzy
    • Nasze publikacje
    • Nasze inicjatywy
  • Kontakt
Dane kontaktowe

Fundacja Ekologiczna “Zielona Akcja”
al. Orła Białego 2, 59-220 Legnica

Tel.: (76) 862 94 30

Kopiuj

Udogodnienia

Readable Experience

Lupa tekstowa
Czytelna czcionka
Highlight Links
Rozmiar czcionki
Domyślne
Ciemny kontrast
Jasny kontrast
Monochromia
Wysoki kontrast
Wysokie nasycenie
Niskie nasycenie
Ukryj obrazy
Maska do czytania
Highlight Hover
Duży ciemny kursor

Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" Accessibility Statement

Accessibility Statement

  • zielonaakcja.pl
  • 9 May 2025

Compliance status

We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone, and are committed to providing a website that is accessible to the widest possible audience, regardless of circumstance and ability.

To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level. These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible to all people: blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.

This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.

Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML, adapts Its functionality and behavior for screen-readers used by the blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.

If you’ve found a malfunction or have ideas for improvement, we’ll be happy to hear from you. You can reach out to the website’s operators by using the following email

Screen-reader and keyboard navigation

Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various different behavioral changes, to ensure blind users visiting with screen-readers are able to read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements, alongside console screenshots of code examples:

  1. Screen-reader optimization: we run a background process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website. In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels; descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups), and others. Additionally, the background process scans all of the website’s images and provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag for images that are not described. It will also extract texts that are embedded within the image, using an OCR (optical character recognition) technology. To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on as soon as they enter the website.

    These adjustments are compatible with all popular screen readers, including JAWS and NVDA.

  2. Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML, and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.Additionally, keyboard users will find quick-navigation and content-skip menus, available at any time by clicking Alt+1, or as the first elements of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, and not allow the focus drift outside of it.

    Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.

Disability profiles supported in our website

  • Epilepsy Safe Mode: this profile enables people with epilepsy to use the website safely by eliminating the risk of seizures that result from flashing or blinking animations and risky color combinations.
  • Visually Impaired Mode: this mode adjusts the website for the convenience of users with visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
  • Cognitive Disability Mode: this mode provides different assistive options to help users with cognitive impairments such as Dyslexia, Autism, CVA, and others, to focus on the essential elements of the website more easily.
  • ADHD Friendly Mode: this mode helps users with ADHD and Neurodevelopmental disorders to read, browse, and focus on the main website elements more easily while significantly reducing distractions.
  • Blindness Mode: this mode configures the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is software for blind users that is installed on a computer and smartphone, and websites must be compatible with it.
  • Keyboard Navigation Profile (Motor-Impaired): this profile enables motor-impaired persons to operate the website using the keyboard Tab, Shift+Tab, and the Enter keys. Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.

Additional UI, design, and readability adjustments

  1. Font adjustments – users, can increase and decrease its size, change its family (type), adjust the spacing, alignment, line height, and more.
  2. Color adjustments – users can select various color contrast profiles such as light, dark, inverted, and monochrome. Additionally, users can swap color schemes of titles, texts, and backgrounds, with over 7 different coloring options.
  3. Animations – epileptic users can stop all running animations with the click of a button. Animations controlled by the interface include videos, GIFs, and CSS flashing transitions.
  4. Content highlighting – users can choose to emphasize important elements such as links and titles. They can also choose to highlight focused or hovered elements only.
  5. Audio muting – users with hearing devices may experience headaches or other issues due to automatic audio playing. This option lets users mute the entire website instantly.
  6. Cognitive disorders – we utilize a search engine that is linked to Wikipedia and Wiktionary, allowing people with cognitive disorders to decipher meanings of phrases, initials, slang, and others.
  7. Additional functions – we provide users the option to change cursor color and size, use a printing mode, enable a virtual keyboard, and many other functions.

Browser and assistive technology compatibility

We aim to support the widest array of browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS and NVDA (screen readers), both for Windows and for MAC users.

Notes, comments, and feedback

Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs, there may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating and improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility, following technological advancements. For any assistance, please reach out to