Wzmocnienie udziału społeczności lokalnych w decyzjach dotyczących adaptacji do zmian klimatu
Od maja 2019 Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” realizuje projekt skierowany do seniorów z obszaru regionu legnickiego.
Projekt ma na celu wzrost aktywności obywatelskiej i społecznej seniorów oraz tworzenie warunków do powołania Gminnych Rad Seniorów. Zaplanowano następujące działania: przygotowanie liderów seniorów jako rzeczników środowisk seniorów poprzez udział w cyklu szkoleń podnoszących kompetencje z zakresu aktywizacji seniorów, współpracy z samorządem oraz zakładania Rad Seniorów. W celu aktywizacji i integracji seniorów, liderzy zorganizują i przeprowadzą inicjatywy w przestrzeni swoich gmin i miejscowości. Zostaną również przeprowadzone warsztaty wspomagające powołanie Rady Seniorów w jednej z wybranych gmin. Zostanie także zorganizowana konferencja podsumowująca projekt. Projekt obejmuje seniorów z gmin Legnickie Pole-Miłkowice, Chojnów, Rudna, Wisznia.
Partnerami projektu jest Stowarzyszenie Propago oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Godzięcin.
Projekt jest finansowany ze środków FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Do pobrania
Konferencja podsumowująca projekt w Legnicy
Dnia 11.12 2019 r w Legnicy została zorganizowana konferencja podsumowująca projekt pn. „Seniorzy aktywni obywatele swoich gmin – dobre praktyki inicjatyw senioralnych oraz inspiracje dla Rad Seniorów”.
Podczas konferencji odbyły się wykłady i prezentacje: „Rady seniorów – od teorii do działania”, prezentacje z inicjatyw realizowanych w terenie, dyskusje w grupach nad najważniejszymi wyzwaniami dla samorządów w lokalnej polityce senioralnej, prezentacje informacji zebranych w ramach ankietyzacji seniorów.
Inicjatywy senioralne w przestrzeni gmin
W ramach projektu „Seniorzy – aktywni obywatele swoich gmin” realizowane są inicjatywy senioralne w przestrzeni gmin lub też inicjatywy mające na celu zebranie przekazów najstarszych mieszkańców i kultywowanie dziedzictwa kulturowego pokoleń, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie światowej. Zaplanowano przeprowadzenie 6 różnych inicjatyw na terenie gmin: Legnickie Pole-Miłkowice, Chojnów, Rudna, Wisznia.
Seniorzy po przeprowadzeniu warsztatów planowania w formie kawiarenek senioralnych oraz spacerów badawczych podjęli decyzje jakie inicjatyw chcą realizować. Wszystkie pomysły zostały dokładnie omówione oraz zaplanowane w taki sposób, aby zaangażować jak największa grupę seniorów oraz wyjść naprzeciw potrzebom lokalnego środowiska:
- Miłkowice – zagospodarowanie zielonego placyku przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu
- Raczkowa – zielona strefa przy świetlicy wiejskiej
- Okmiany – zielony zakątek przy przystanku autobusowym
- Osetnica – zielone zagospodarowanie miejsca przy wiejskim kościółku
- Rudna – zielona ławeczka przy żłobku
- Wisznia – przygotowanie i wydanie kalendarza o tradycjach kultywowanych przez seniorów.
Szkoleniu z wizytą studyjną w regionie Jeleniej Góry
Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w szkoleniu wraz z wizytą studyjną , która odbędzie się w regionie Jeleniej Góry w dniach 4-5- 6 lipca 2019 r.
Wyjazd seniorów zaplanowany jest w czwartek – szczegóły prześlemy pocztą. Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji z zakresu aktywizacji seniorów, współpracy z samorządem oraz warsztaty motywacyjne dla liderów seniorów. W trakcie szkolenia zaplanowano prezentację inicjatyw i aktywności seniorów z rejonu Jeleniej Góry oraz wizytę w Chrośnicy – wiosce Barwnych wątków. Szkolenie jest bezpłatne, realizowane w ramach projektu „Seniorzy aktywni obywatele swoich gmin”.
Prosimy o potwierdzenie swojego udziału do dnia 2 czerwca i kontakt z biurem Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”: Agnieszka Burghardt agnieszka.burghardt@zielonaakcja.pl, Irena Krukowska-Szopa
Dobre praktyki inicjatyw senioralnych
Przedstawiamy Państwu przykłady działań jakich podjęli się seniorzy Dolnego Śląska chcący aktywnie uczestniczyć w życiu swoich gmin, wpływać na ich funkcjonalność i atrakcyjność. Wykazując zaangażowanie, dobrą organizację , pomysłowość i chęci do pracy, seniorzy stworzyli miejsca służące im do wspólnych spotkań na świeżym powietrzu, są przykładem atrakcyjnego zagospodarowania zielonego terenu czy też dają świadectwo pielęgnowania tradycji oraz spuścizny danego regionu.
Pierwszym etapem każdego pomysłu były „warsztaty planowania” czyli omawianie i uzgadnianie jakiego rodzaju inicjatywa jest pożądana. Odbywały się one w tzw. „Kawiarenkach Senioralnych” prowadzonych przez liderów seniorów oraz podczas spacerów badawczych, na których ustalano jaki teren wymaga zaopiekowania, renowacji, wprowadzenia zmian czy upiększenia. Każda z grup seniorów musiała opisać swój pomysł w formie scenariusza inicjatywy: opisać miejsce, zaplanować działania i koszty. Scenariusz był podstawą do realizacji pomysłów. Pomysły były wspierane przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”
Czar ogniska w Sędzisławiu
W Sędzisławie ( gmina Lubawka ) brakowało starszym osobom miejsca do integracji, relaksu w otoczeniu przyrody, biesiadowania. Postanowili wystąpić do gminy o zgodę na stworzenie miejsca na ognisko wraz z ustawieniem ławek. Następnie wysypali teren gryzem, zamontowali kosze na śmieci a wokół nasadzili kwiaty i krzewy. Teraz regularnie spotykają się na pieczeniu kiełbasek i rozmowach.
Zielony Klomb w Lubawce
Inicjatywą podjętą w Lubawce było utworzenie klombu w Parku przy ul. Jana Pawła II. Po wcześniejszym narysowaniu projektu „ Ukwieconego Kącika Seniora”, wybraniu potrzebnych materiałów i sadzonek, seniorzy zabrali się do pracy. Przy przygotowaniu gruntu, ułożeniu kostki brukowej okalającej klomb pomagali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lubawce. Każdy uczestnik miał swoje zadanie. Teraz gotowy klomb cieszy oczy mieszkańców i jest atrakcyjną ozdobą parku.
Raczkowa – zielona strefa przy świetlicy wiejskiej
W Raczkowej (gmina Legnickie Pole) seniorzy zagospodarowali i upiększyli teren przy świetlicy wiejskiej. Postawili pergole, dwie skrzynie na zioła i kwiaty, nawieźli urodzajną ziemię pod krzewy a całość, ograniczona kostką brukową została wysypana ozdobnym kamieniem.
Miłkowice – zagospodarowanie zielonego placyku przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu
Miłkowice (gmina Miłkowice) to wieś kolejarska. Niegdyś większość mieszkańców zatrudniona była w Kolei Państwowej i po dziś dzień tradycje kolejarzy są tu mocno pielęgnowane. Na obszarze Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu , mieszkańcy chcąc podkreślić charakter swojej miejscowości, postawili tablicę nawiązującą swoją tematyką do peronu dworca miłkowickiego. Teren wokół tablicy oraz przylegający do ośrodka wysadzono ozdobną trawą, krzewami i iglakami oraz wyłożono kamieniem ozdobnym. W prace zaangażowali się zarówno seniorzy jak i młodsi mieszkańcy miejscowości. Miejsce, o którym mowa, położone w centrum miejscowości, odnowione, uporządkowane i estetyczne stało się piękną wizytówką Miłkowic.
Rudna – zielona ławeczka przy żłobku
W miejscowości Rudna ( gmina Rudna ) ogólnie brakowało przestrzeni, gdzie seniorzy mogliby w zaciszu, wśród zieleni posiedzieć na ławeczce, spotkać się i odpocząć. Na miejsce działań wybrali dawną łąkę, tuż przy rzece Rudniczanka . Pod drzewami dającymi cień zamontowali dwie ławeczki, posadzili pachnące krzewy lawendy, byliny i kwiaty. Teraz mogą spokojnie czekać na wnuki uczęszczające do pobliskiego przedszkola.
Seniorzy z Okmian postanowili uporządkować zaniedbany, porośnięty chwastami teren wokół wiaty przystanku autobusowego oraz postawili tablicę informacyjną przy rosnącej tam lipie, będącej pomnikiem przyrody.
Osetnica – zielone zagospodarowanie miejsca przy wiejskim kościółku
W Osetnicy zaopiekowano się pomnikiem ofiar I Wojny Światowej, który stoi przy kościele, niedaleko cmentarza. Seniorzy wysprzątali teren, nawieźli świeżą ziemię wokół. Nasadzono krzewy, byliny i zioła a ogrodzenie pomalowano farbą.
Wisznia – przygotowanie i wydanie kalendarza o tradycjach kultywowanych przez seniorów
Przykładem „dobrej praktyki” w Wiszni Małej jest kalendarz ze zdjęciami mieszkańców wspominających obchody ważnych wydarzeń całorocznych tj. Noc Świętojańską, kulig, dożynki, przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Kalendarz jest uwiecznieniem tego, co razem osiągnęli, przeżyli, co zapamiętali. Podczas realizacji był czas na wspomnienia ,nawiązywanie nowych znajomości, wzmacnianie poczucia przynależności i pielęgnowania tradycji swojej wsi.