Zielone i niebieskie inicjatywy dla dobrego klimatu
Rozpoczynamy realizację nowego projektu „Zielone i niebieskie inicjatywy dla dobrego klimatu”. finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt ma zachęcać i mobilizować społeczności lokalne gmin wiejskich Dolnego Śląska do podjęcia aktywności na rzecz ochrony klimatu.
Projekt będzie trwał prawie dwa lata, w tym czasie będziemy wspólnie realizować działania wzmacniające aktywność obywatelską i inspirujące do podejmowania decyzji i działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w skali lokalnej.
Projekt ma wskazać na skutki zmian klimatu i konieczne działania, które mogą podejmować społeczności lokalne przy współpracy z np. z samorządami, szkołami czy organizacjami, ma pokazać także, że niezbędne jest włączenie mieszkańców w planowanie działań adaptacyjnych.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- Szkolenia stacjonarne i zdalne przygotowujące liderów do realizacji zielono – niebieskich inicjatyw oraz podejmowania współpracy z samorządem, wzmacniające wiedzę w zakresie zmian klimatu i związanych z nimi wyzwań lokalnych.
- Debaty klimatyczne dla społeczności lokalnych podnoszące poziom wiedzy mieszkańców dotyczącej skutków zmian klimatu oraz możliwości podejmowania działań na ternie własnych posesji, osiedli, etc. A także spotkania z przedstawicielami samorządów, podmiotów komunalnych, organizacji mające na celu wypracowanie rozwiązań z zakresu adaptacji do zmian klimatu dla gminy.
- Realizacja zielono – niebieskich inicjatyw. W ramach grantu wesprzemy merytorycznie i finansowo 8 zielono – niebieskich inicjatyw, mogą to być nasadzenia na terenie alei śródpolnych, parków wiejskich, zieleń na terenach miejsc integracji lub rekreacji, modelowe ogrody deszczowe, ziołowe, rabaty bylinowe, gromadzenie wód opadowych, strefy retencyjne, etc. Działania te będą realizowane na terenach publicznych, przyszkolnych, sołeckich, gminnych.
- Webinaria i konferencje podnoszące wiedzę z zakresu adaptacji do zmian klimatu i zielono – niebieskiej infrastruktury, udział w Sieci wsparcia dla klimatu, dla uczestników projektu i osób zainteresowanych tematyką.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Osoba odpowiedzialna:
Sylwia Szatan
e-mail: s.szatan@zielonaakcja.pl
tel. 602 698 772
Szkolenie dla liderów klimatu
W ramach projektu „Zielone i niebieskie inicjatywy dla dobrego klimatu” w dniach 21-23 kwietnia 2022r. w Pałacu w Lubiechowej odbyło się szkolenie dla liderów klimatu.
Przez trzy dni wraz z 18 liderami z 8 organizacji wiejskich z Dolnego Śląska, które podjęły się realizacji projektu rozmawialiśmy o zielono – niebieskiej infrastrukturze, zmianach klimatu, działaniach jakie możemy podejmować aby łagodzić skutki tych zmian, planowaliśmy działania jakie będziemy realizować w ramach projektu. Udało nam się także odbyć wizytę terenową w pobliskiej miejscowości Chrośnica, w której zobaczyliśmy dobre przykłady działań lokalnych podejmowanych na rzecz ochrony przyrody i klimatu.
Program szkolenia „Zielone i niebieskie inicjatywy dla dobrego klimatu”:
- Wprowadzenie, przedstawienie się i integracja uczestników, krótko o projekcie i szkoleniu
- Wprowadzenie do zajęć, zmiany klimatu – to się dzieje. Zielona i niebieska infrastruktura jako działania łagodzące skutki zmian klimatu
- Dobre praktyki małych projektów na obszarach wiejskich jako inspiracje do działań społecznych
- Zadrzewienia jako przykład zielonej infrastruktury – rola zadrzewień w adaptacji do zmian klimatu i utrzymaniu korytarzy ekologicznych, projektowanie i rewitalizacja nasadzeń na terenach zabudowanych i śródpolnych, dobór gatunków i pielęgnacja w dobie suszy
- Zielona i niebieska infrastruktura (rabaty bylinowe, retencyjne, ogrody deszczowe, zielone ściany, ogrody kieszonkowe, nasadzenia drzew i krzewów) znaczenie, przykłady, jak projektować, na co zwracać uwagę, zachowanie bioróżnorodności, działania pielęgnacyjne,
- Zielono-niebieska infrastruktura – jakie działania możemy podjąć u siebie, określenie potrzeb, szacowanie kosztów
- Wizyta w terenie – Park zabytkowy w Lubiechowej, dobre praktyki lokalnych projektów Chrośnica – Fundacja Mazelan
- Planowanie działań informacyjno – edukacyjnych na poziomie lokalnym, wykorzystanie mediów i różnych narzędzi komunikacji i informowania o projekcie, Nawiązanie współpracy w ramach Sieci wsparcia dla klimatu
- Źródła finansowania inicjatyw zielono – niebieskiej infrastruktury
- Planowanie debat, planowanie własnych działań w aspekcie przebiegu projektu i zielono – niebieskiej infrastruktury. Ustalenie harmonogramu działań w projekcie.
- Podsumowanie szkolenia
Zielono – niebieskie inicjatywy:
- Ligota Piękna gm. Wisznia Mała;
- Stary Śleszów gm. Żórawina;
- Świątniki gm. Sobótka;
- Stolec gm. Ząbkowice Śl.;
- Niedźwiedzice gm. Chojnów;
- Szklary Dolne, gm. Polkowice;
- Sokołowiec gm. Świerzawa;
- Pogwizdów gm. Paszowice
Publikacje i materiały do pobrania
Aktualności związane z projektem
Grantodawcy
Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Warsztat wsparcia lokalnych polityk klimatycznych w Gminie Żórawina
Zielono – niebieska inicjatywa w Stolcu
Rozmowa o zielono niebieskiej infrastrukturze
Zielono – niebieska inicjatywa w Niedźwiedzicach
Warsztat planowania zielono – niebieskiej inicjatywy w Niedźwiedzicach
Zielono – niebieska inicjatywa w Starym Śleszowie
Debata klimatyczna z mieszkańcami Stolca
Warsztat planowania zielono – niebieskiej inicjatywy w Stolcu
Warsztat wsparcia lokalnych polityk klimatycznych w Gminie Sobótka