Szanowni Państwo,
Zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium pn. Walory przyrodniczo-kulturowe cmentarzy zabytkowych i komunalnych na Dolnym Śląsku w aspekcie rozwoju funkcji ogrodowo-parkowych i adaptacji do zmian klimatu.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestiom utrzymania i odtwarzania zieleni i starodrzewu oraz zachowania historycznego charakteru cmentarzy zabytkowych. Przedstawione zostaną także nowe i inspirujące kierunki zmian w planowaniu miejsc pochówku i układów przestrzennych, również na cmentarzach komunalnych.
Cmentarze to niezwykle cenny krajobraz kulturowy, krajobrazowy i przyrodniczy Dolnego Śląska. W ostatnich latach podlega on szczególnej presji dotyczącej zmian klimatu i suszy, nadmiernej wycinki czy pielęgnacji nie uwzględniającej wartości przyrodniczych i siedliskowych starych drzew i zabytkowych założeń ogrodowych. Jednocześnie współcześnie zakładane cmentarze zwykle pozbawione zieleni wysokiej, stają się przykładami miejsc przegrzanych, bez duchowego charakteru i nie zachęcających do zadumy i refleksji.
Z jakich rozwiązań powinniśmy korzystać wzmacniając funkcje krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe dolnośląskich cmentarzy – na te pytania chcemy odpowiedzieć w trakcie niniejszego seminarium.
Spotkanie kierujemy do przedstawicieli samorządów, służb komunalnych, parafii oraz mieszkańców Legnicy i regionu legnickiego i Dolnego Śląska.
Seminarium odbędzie się dnia 5 grudnia (czwartek) w godzinach 10.00 – 13.00 w Centrum Witelona w Legnicy (sala konferencyjna) przy Alei Orła Białego 7.
Program seminarium:
Czwartek, godz.9.45 rejestracja uczestników, początek spotkania godz.10.00:
– 10.00 – 10.15 „Tak dla zieleni cmentarzy” – doświadczenia z realizacji pilotażowego projektu, Irena Krukowska-Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, ekspertka zmian klimatu i zielono-niebieskiej infrastruktury,
– 10.15 – 10. 45 Walory i zagrożenia dla założeń układów ogrodowo-parkowych cmentarzy na Dolnym Śląsku, ekologiczne formy czerpania z przyrody wspomagające zieleń cmentarną i miejsca pochówku – Małgorzata Piszczek, architektka krajobrazu
– 10.40 – 11.10 Zieleń i drzewa w dobie zmian klimatu, monitoring, pielęgnacja i rewitalizacja starodrzewu na cmentarzach, – Krystian Komarnicki, dendrolog
– 11.10 – 11.30 Szczególne wymagania dla zieleni i starodrzewu na cmentarzach zabytkowych –Joanna Waligóra, starszy inspektor ds. zabytków nieruchomych – zabytkowej zieleni, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Legnicy
– 11.30 – 11. 45 Przerwa kawowa
– 11.45 – 12.15 Sacrum cmentarza jako ogrodu pamięci w bliskości natury i historii regionu legnickiego – Roger Piaskowski, historyk sztuki
– 12.15 – 12.45 Współczesne praktyki projektowania założeń cmentarnych oraz użytkowania w formie parków i ogrodów pamięci w krajach europejskich, inspiracje dla polskich cmentarzy – Alicja Krzemińska, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego,
– 12.15 – 13.00 dyskusja i podsumowanie seminarium.
Seminarium jest bezpłatne.
Zgłoszenia do udziału w seminarium prosimy kierować na adres mailowy koordynatorki projektu Sylwii Szatan s.szatan@zielonaakcja.pl do dnia 2 grudnia 2024r.
Spotkanie organizowane przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legnicy oraz Legnicką Biblioteką Publiczną w ramach projektu „Tak dla zieleni cmentarzy i miejsc pamięci” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023.
Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja realizuje zadanie publiczne pn. Tak dla zieleni cmentarzy i miejsc pamięci sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.