Projekt „Sieć wsparcia społecznych inicjatyw dla klimatu”, ma na celu zachęcenie i mobilizowanie społeczności lokalnych do podjęcia aktywności na rzecz ochrony klimatu.
Projekt rozpoczął się 1 lutego 2021r. potrwa półtora roku, w tym czasie będą realizowane działania wzmacniające aktywność obywatelską i inspirujące do podejmowania decyzji i działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w skali lokalnej. Projekt ma wskazać na skutki zmian klimatu i konieczne działania, które mogą podejmować społeczności lokalne przy współpracy z np. z samorządami czy organizacjami, ma pokazać także, że niezbędne jest włączenie mieszkańców w planowanie działań adaptacyjnych.

Działania zaplanowane w ramach projektu:

1.Szkoła liderów klimatu –3 dniowy kurs szkoleniowy dla liderów, organizacji, grup nieformalnych gotowych do realizacji inicjatyw w swoich miejscowościach. Kurs ma na celu przekazanie wiedzy dotyczącej działań adaptacyjnych do zmian klimatu, przygotowanie do realizacji inicjatyw i współpracy z samorządem. Liderzy uzyskają wiedzę jak mobilizować mieszkańców wokół zielono – niebieskich inicjatyw, jak realizować pomysły na inicjatywy, zobaczą przykłady i rozwiązania łagodzenia skutków zmian klimatu.

2. Liderzy zorganizują przy naszej pomocy 7 debat dla mieszkańców w swoich miejscowościach. Debaty mają na celu uświadomienie problemu skutków zmian klimatu dla miejscowości, uruchomienie dyskusji społecznej na temat możliwości podejmowania inicjatyw przez mieszkańców przy współpracy z samorządem i zarządcami spółdzielni.

3. Warsztaty zielono-niebieskiej infrastruktury dla urzędników, organizacji, wspólnot lokalnych, rad osiedli, podmiotów komunalnych w każdym mieście/gminie, w której będą realizowane zielono-niebieskie inicjatywy. Warsztaty mają podnieść wiedzę w zakresie wpływu zmian klimatu na jakość życia oraz wskazać możliwości przeciwdziałania poprzez wykorzystanie potencjału zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach.

3. Zielono-niebieskie inicjatywy jako modelowe przykłady adaptacji do zmian klimatu. Ten element projektu ma pokazać jak można łagodzić skutki przegrzewania się miast/miejscowości poprzez lokalne działania i włączenie mieszkańców. Ma również tworzyć więzi współpracy mieszkańców i samorządu. Mogą to być np. modelowe ogrody deszczowe, zielone ściany, gromadzenie wód deszczowych, strefy retencyjne, zielone powierzchnie zakładane na terenach użytkowanych przez mieszkańców np. osiedlowe, wspólnotowe, przyszkolne. które zostaną wsparte poprzez zakup materiałów na ich wdrożenie.

4. Zielono – niebieska Sieć wsparcia dla klimatu. Będzie to platforma współpracy liderów, organizacji, społeczników, miejsce inspiracji, dzielenia się wiedzą, dobrymi praktykami adaptacji do zmian klimatu realizowanych lokalnie. W ramach projektu powstanie także Poradnik „Jak wdrażać zielono – niebieskie inicjatywy dla klimatu w skali lokalnej”.

Czas realizacji: od 1 lutego 2021r. do 30 sierpnia 2022r.

Osoba odpowiedzialna: Sylwia Szatan, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 602 698 772

Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

 

EEA and Norway grants logo

Nasi Grantodawcy i Partnerzy

UE_FS.pnglogo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1.pngpartner_01.pngpartner_02.pngpartner_03.pngpartner_04.pngpartner_05.pngpartner_06.pngpartner_08.pngpartner_09.pngpartner_11.pngpartner_12.pngpartner_13.png

odwiedź Nas

Fundacja Ekologiczna 
Zielona Akcja

al. Orła Białego 2,
59-220 Legnica