Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Liderzy Natury”. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Liderzy Natury – ogólnopolska kampania promująca dobre praktyki ochrony obszarów Natura 2000” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 FEZA logo
Fer logo 1

 

 

 

UWAGA!
KONKURS LIDERZY NATURY
przedłużony do 12 września!!!


Z uwagi na wciąż duże zainteresowanie konkursem, a także kończący sie okres urlopowy ponownie przedłużony został termin nadsyłania prac do 12 wrrześnia. Zapraszamy do udziału w konkursie!
Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Liderzy Natury”. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Liderzy Natury – ogólnopolska kampania promująca dobre praktyki ochrony obszarów Natura 2000” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Środowiska Pana Andrzeja Kraszewskiego.

Konkurs skierowany jest do samorządów gminnych i powiatowych oraz osób prowadzących działania na obszarach przyrodniczo cennych (w tym ostoi Natura 2000) będących inspiratorami lub bezpośrednimi realizatorami przedsięwzięć integrujących ochronę przyrody z rozwojem społeczno - ekonomicznym społeczności lokalnych.


Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

  • Kategoria I - „Liderzy Natury” – konkurs skierowany jest do osób prowadzących działania na obszarach „naturowych”, będących twórcami lub bezpośrednimi realizatorami przedsięwzięć integrujących ochronę przyrody z rozwojem społeczno - ekonomicznym lokalnych społeczności. Adresatami konkursu mogą być przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy Parków Krajobrazowych i Narodowych.
  • Kategoria II - „Samorząd przyjazny Naturze” – konkurs skierowany do gmin wiejskich i miejsko- wiejskich z terenu całego kraju. Mogą w nim wziąć udział jednostki, realizujące ciekawe, praktyczne przedsięwzięcia związane z rozwojem lokalnym w oparciu o walory przyrodnicze obszarów „Natura 2000”, np. działania promocyjne, wsparcie zielonych usług i produktów, włączenie obszarów "naturowych" do planów i programów rozwoju lokalnego. Na konkurs należy przesłać prace zawierające opis działań realizowanych przez jednostki lokalnych liderów oraz samorządu terytorialnego wraz ze zdjęciami.


Przy wyborze Liderów zostaną wzięte pod uwagę:

  • Skuteczność, kompleksowość i wartość merytoryczna przedsięwzięć realizowanych przez Lidera, najpełniej integrujących ochronę przyrody z rozwojem społeczno-ekonomicznym lokalnych społeczności podejmowanych w okresie 2 ostatnich lat od daty ogłoszenia konkursu.
  • Zdolność do aktywizowania społeczności lokalnych i mobilizowania do współpracy różnych grup, środowisk, instytucji i organizacji na rzecz ochrony przyrody.
  • Innowacyjność działań rozumianą jako skuteczne wprowadzanie nowych sposobów podejścia i nowych rozwiązań, które mają potencjał wykorzystywania przez inne podmioty (organizacje, instytucje, osoby) oraz na innych obszarach.

 
Przy wyborze samorządów zostaną wzięte pod uwagę:

  • Skuteczność, kompleksowość i wartość merytoryczna przedsięwzięcia łączącego ochronę przyrody z rozwojem społeczno-gospodarczym obszaru jednostek samorządu terytorialnego.
  • Zdolność do efektywnego aktywizowania społeczności lokalnych i mobilizowania do współpracy różnych grup, środowisk, instytucji i organizacji na rzecz ochrony przyrody.
  • Innowacyjność działań rozumianą jako skuteczne wprowadzanie nowych sposobów podejścia i ciekawych niekonwencjonalnych pomysłów, które mogą zainspirować do podobnych działań inne samorządy, instytucje, organizacje.
  • Jednostka samorządu terytorialnego może zgłosić tylko 1 przedsięwzięcie najpełniej odpowiadające kryteriom konkursu, które realizowane było w przeciągu ostatnich 3 lat, od daty ogłoszenia konkursu.
  • Oceny prac dokona komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz Fundacji EkoRozwoju.

Zwycięzcy z poszczególnych kategorii otrzymają tytuł „Lider Natury” lub „Samorząd Przyjazny Naturze”. Laureaci zostaną ponadto zaproszeni do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, a ich osiągnięcia zostaną zaprezentowane na ogólnopolskiej wystawie „Ludzie dla Natury”, która zorganizowana będzie na dworcach kolejowych dużych miast w Polsce. Dla laureatów przewidziano również nagrody rzeczowe.

Termin nadsyłania prac upływa 12 września2011r. Prace w wersji papierowej należy wysyłać na adres Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” Al. Orła Białego 2, 59 – 220 Legnica (decyduje data stempla pocztowego) lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 15 września br. Informacje o wynikach konkursu zostaną zamieszczone na stronach internetowych www.zielonaakcja.pl, www.liderzy.natura2000.pl oraz w prasie.

Więcej informacji o konkursie oraz o działaniach realizowanych w ramach projektu „Liderzy Natury – ogólnopolska kampania promująca ochronę obszarów Natura 2000” znajdują się na stronach www.zielonaakcja.pl oraz www.liderzy.natura2000.pl

Osoba do kontaktu w sprawie konkursu:
Joanna Woźnicka, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”
tel. 076 723 81 01 wew. 24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu pn.: „Liderzy Natury – ogólnopolska kampania promująca dobre praktyki ochrony obszarów Natura 2000”

NFOSiGW 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Patronat:

4508c0cc1f2aedce4c60d364d111f19e

 

Nasi Grantodawcy i Partnerzy

UE_FS.pnglogo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1.pngpartner_01.pngpartner_02.pngpartner_03.pngpartner_04.pngpartner_05.pngpartner_06.pngpartner_08.pngpartner_09.pngpartner_11.pngpartner_12.pngpartner_13.png

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

formularz
kontaktowy

+48 (76) 862 94 30

odwiedź Nas

Fundacja Ekologiczna 
Zielona Akcja

al. Orła Białego 2,
59-220 Legnica 

Media społecznościowe