W leżącym na południu subkontynentu indyjskiego, mieście Cennai odnotowano braki w dostawach wody, których głównym powodem są zmniejszające się zasoby w regionie. Dotyczy to głównie jeziora Puzhal, które od ubiegłego roku zmniejszyło się o 1/3, a także pozostałych trzech okolicznych zbiorników. Brak wody  prowadzi do zamieszek na ulicach. Odnotowano nawet przypadki porwań ciężarówek z wodą. Ponadto dochodzi także do wystąpień antyrządowych.

Dostawy wody zmniejszono o połowę, a mieszkańcy pozyskują ją też ze studni i beczkowozów. Niektórzy muszą przeznaczyć na wodę nawet połowę swoich dochodów. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy slumsów, którzy niestety zdani są wyłącznie na oficjalne dostawy. W stanie Tamil Nadu nie padało od dwóch miesięcy, jednak władze stanu liczą na monsunowe deszcze.   Powstał też pomysł, by wodę dostarczać pociągami z miasta Jolarpettai, leżącego 100 km na północ od Ćennai. Przeciwko temu pomysłowi demonstrują opozycyjne partie, bowiem import wody może doprowadzić do tego, że zabraknie jej też w sąsiednim regionie. Naukowcy podkreślają, że do kryzysu przyczyniło się złe zarządzanie wodą przy rosnącej populacji i rozwoju przemysłu. Niestety przewiduje się, że pogłębiający się kryzys wodny w Indiach sprawi, iż w 2020 zasoby wód podziemnych będą na wyczerpaniu w 21 największych indyjskich miastach, zaś do 2030 roku aż 40% mieszkańców Indii  nie będzie mieć dostępu do wody pitnej.

Źródło: Portal Komunalny

Nasi Grantodawcy i Partnerzy

UE_FS.pnglogo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1.pngpartner_01.pngpartner_02.pngpartner_03.pngpartner_04.pngpartner_05.pngpartner_06.pngpartner_08.pngpartner_09.pngpartner_11.pngpartner_12.pngpartner_13.png

odwiedź Nas

Fundacja Ekologiczna 
Zielona Akcja

al. Orła Białego 2,
59-220 Legnica