Naukowcy pracujący w programie obserwacji zmian klimatu Copernicus ogłosili, iż lipiec 2019 roku był odnotowany jajo najgorętszy miesiąc na świecie odkąd prowadzono pomiary temperatury. Wcześniejszy rekord został pobity przede wszystkim za sprawą wysokich temperatur notowanych na Syberii, Grenlandii, Alasce, w środkowej Azji, czy też  na Antarktydzie. Na wschodzie Europy było za to chłodniej niż zwykle.Za to przez Europę zachodnią przeszła druga w tym roku fala upałów, w czasie której pobito pogodowe rekordy w wielu miejscach.

lipiec 2Ponadprzeciętnie wysokie temperatury zarejestrowano też w dużej części Stanów Zjednoczonych a także na znaczącym obszarze Kanady, Australii i Afryki.Copernicus poinformował, że lipiec był o 0,56 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia dla tego miesiąca w latach 1981-2010 i o 0,04 stopnia cieplejszy niż poprzedni najgorętszy miesiąc. Tym był lipiec 2016, ale – zwracają uwagę naukowcy – niewielka różnica nie oddaje powagi sytuacji bowiem w roku 2016 występował bardzo silny El Niño, który wpłynął na ocieplenie pogody. Jednak w  tym roku zjawisko było dużo słabsze i nie wpłynęło znacząco na temperatury.W porównaniu z epoką przedprzemysłową rekordowy lipiec był cieplejszy o 1,2 stopnia. Ponadto kwiecień, maj i czerwiec bieżącego roku były najcieplejsze w porównaniu z tymi samymi miesiącami w poprzednich latach. Lipiec natomiast był najcieplejszym ze wszystkich zarejestrowanych dotąd miesięcy.

Źródło: Smoglab.pl

Nasi Grantodawcy i Partnerzy

UE_FS.pnglogo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1.pngpartner_01.pngpartner_02.pngpartner_03.pngpartner_04.pngpartner_05.pngpartner_06.pngpartner_08.pngpartner_09.pngpartner_11.pngpartner_12.pngpartner_13.png

odwiedź Nas

Fundacja Ekologiczna 
Zielona Akcja

al. Orła Białego 2,
59-220 Legnica