Szybko wzrastające temperatury powietrza oraz wód przyczyniają się do drastycznych zmian w siedliskach roślin i zwierząt, które dzięki zachodzącym modyfikacjom klimatycznym są w stanie przetrwać na nieprzyjaznych im wcześniej terenach.

Niegdyś przeskoki, które zachodzą obecnie, potrzebowałyby tysięcy lat, aby można je było odczuć. Dawało to czas różnym gatunkom na przystosowanie się do nowej sytuacji. Dla wielu gatunków zwierząt wcześniejszy klimat Polski był zbyt surowy, a temperatury za niskie, jednak w wyniku podniesienia się średnich temperatur na Ziemi sytuacja ta zmienia się w stosunkowo szybkim tempie. Doskonałym przykładem migracji do Polski nowego gatunku jest modliszka zwyczajna. Ten  ciepłolubny owad znacząco zwiększa zasięg, posuwając się na północ. Gatunek kiedyś występował sporadycznie w najcieplejszych regionach Polski. Okazuje się jednak, że już od co najmniej kilku lat można ją spotkać także w bardziej centralnych województwach, a nawet na północy kraju. Papugi, podobnie jak modliszki, kojarzą się nam jako zwierzęta bardzo egzotyczne. Sprowadzone jako zwierzęta domowe do Europy z Afryki i Azji aleksandretty obrożne świetnie przystosowały się do chłodniejszego klimatu, bez problemu wyprowadzają lęgi oraz są w stanie przetrwać miesiące zimowe. Za naszą zachodnią granicą już od paru lat populacje tych ptaków utrzymują się i rosną. W Polsce aleksandretty obserwowano od kilkunastu lat. Ptaki te wyrządzają poważne szkody w ekosystemie, zajmując dziuple wcześniej niż rodzime dzięcioły oraz kowaliki. Wraz z ociepleniem klimatu do Polski przywędrowały także szakale złociste. Drapieżniki nieco większe od lisów, a mniejsze od wilka występowały dotąd na południu Europy. Odkąd jednak zimy w Polsce stały bardziej łagodne, zaczęły zajmować nowe terytoria. W ciągu ostatnich lat w naszym kraju spotykane są również dwa nowe gatunki gadów, których pojaw może wiązać się z ociepleniem. Są to zaskroniec rybołów oraz jaszczurka murowa. Obydwa gatunki występują u naszych południowych sąsiadów i zostały zaobserwowane właśnie w południowej Polsce. Bardzo prawdopodobne jest, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi czeka je ekspansja na północ, a co za tym stoi – zasiedlenie terytorium naszego kraju. Ciężko obecnie oszacować, jaki wpływ na środowisko naturalne będzie mieć pojaw tych gatunków, jednak możliwe jest, że zaczną konkurować z rodzimymi jaszczurkami i wężami i zaburzą istniejące ekosystemy.

Źródło: totylkoteoroa.pl

 

alek

Informacja zamieszczona w ramach projektu Transgea

TRANSGEA - Transgraniczna współpraca w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu
TRANSGEA - Grenzüberschreitende Zusammenarbeit im Bereich der lokalen Anpassungsmaßnahmen an den Klimawandel

Interreg logo Transgea logo

Nasi Grantodawcy i Partnerzy

UE_FS.pnglogo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1.pngpartner_01.pngpartner_02.pngpartner_03.pngpartner_04.pngpartner_05.pngpartner_06.pngpartner_08.pngpartner_09.pngpartner_11.pngpartner_12.pngpartner_13.png

odwiedź Nas

Fundacja Ekologiczna 
Zielona Akcja

al. Orła Białego 2,
59-220 Legnica